Śpij spokojnie i… przestań chrapać!

Chrapanie to nic fajnego – potrafi wpędzić w kompleksy i nieźle uprzykrzyć życie naszym partnerom. Nie bagatelizujmy problemu i dajmy trochę wytchnienia tym, którzy muszą tego słuchać.

Dziś zatem kilka metod na spokojny i cichy sen:
Po pierwsze – schudnij… Niestety prawda jest taka, że problemowi chrapania często winne są nadprogramowe kilogramy. Zbyt duża tusza sprawia, że układ oddechowy nie działa jak trzeba i podczas snu jesteśmy słyszalni nawet dla sąsiadów…

Śpij na boku. Ułożenie ciała podczas snu ma duże znaczenie – jeżeli chrapiesz, to staraj się nie spać na plecach – jest to idealna pozycja do chrapania! Układaj się na boku – to zminimalizuje problem.

Zapewnij sobie wygodny materac i poduszkę. Niektórzy nawet wszywają sobie małą piłeczkę pingpongową w materiał na plecach swojej piżamy – to sprawi, że nie będziemy się przewracać na plecy podczas snu.

Rzuć palenie i nie pij alkoholu – to prawda, że alkohol i papierosy to najczęstsi winowajcy nocnego pochrapywania – nawet osoby, które normalnie nie chrapią, to po większej imprezie mogą obudzić swoich współlokatorów tym niezbyt fajnym nocnym oddechem. Jeżeli palisz i nie szczędzisz sobie „kropelki” przed snem, to niestety musisz chyba zamieszkać sam.

Przebadaj się – czasami chrapanie to objaw większego problemu – kwestie bezdechu sennego czyli tak zwanego chrapania właśnie nagłaśnia wielu specjalistów medycyny od wielu lat. Powstały już nawet kliniki, które zajmują się diagnozowaniem i leczeniem tego problemu. Lekarze zaznaczają, że chrapania nie należy bagatelizować.

Poproś partnera, by reagował – prawda jest taka, że często wystarczy tylko niewielka zmiana pozycji podczas snu, która utrudni nam przepływ powietrza i nocne charczenie gotowe!

Poprośmy partnerkę, by delikatnie nas szturchnęła byśmy zmienili pozycję, jeżeli obudzimy ją pochrapywaniem – zapewni jej to spokojny sen, a i nam także – mając na uwadze, że jednak chrapanie to objaw niedoboru powietrza i bezdechu – w takich warunkach nie możemy dobrze wypocząć i zregenerować sił przez noc!

Pij herbatki ziołowe – to babciny sposób, ale podobno na niektórych działa – zdrowe herbatki (mięta, melisa, mieszanki ziół), jak wiadomo, potrafią działać cuda, są dobre zawsze i na wszystko, jak głoszą nasze wszechwiedzące ciotki i babcie, zatem na chrapanie też nie zaszkodzi ich stosować!

Wieczorem na pewno będą zdrowsze od piwa, no i jeżeli nawet nie podziałają z chrapaniem, to na pewno coś innego uzdrowią!

3 komentarze do “Śpij spokojnie i… przestań chrapać!”

  1. Od kiedy pamiętam, to chrapię… To straszna przypadłość, zawsze głupio mi bardzo, jak z kimś musze spać w jednym pokoju… Na mnie nic nie działa, ale chyba jeszcze spróbuję z ziółkami… Cóż – fakt faktem, ze nie zaszkodzą…

    Odpowiedz
  2. Chyba sama wszyję mężowi piłkę w piżamę… a nie – on nie nosi koszulki do spania ;/////

    Odpowiedz
  3. Mój tata zawsze potrafił pół domu obudzić, tak bardzo chrapał… Ale jak postanowił schudnąć, to jego nocne koncerty ustały! Jednak w przypadku tego problemu waga ma duże znaczenie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz